Ο δήμαρχος Αιγιαλείας κος Δημήτριος Καλογερόπουλος, η αντιδήμαρχος του Δήμου Αιγιαλείας κα Μαρία Ιατροπούλου, ο πρόεδρος του Εργατικού Κέντρου Αιγίου κος Παναγιώτης Γεωργόπουλος, ο Πρόεδρος του Συλλόγου Δικαστικών Υπαλλήλων του Πρωτοδικείου Αιγίου κος Τριαντάφυλλος Τριανταφυλλόπουλος, ο πρόεδρος του Αγροτικού Συλλόγου ‘’Μπακόπουλος – Ντρίνιας’’ κος Ιωάννης Μποδιώτης, ενώ ο πρόεδρος του Ανεξάρτητου Αγροτικού Συλλόγου Αιγιαλείας κος Τριαντάφυλλος Λουκόπουλος δεν μπόρεσε να παραστεί λόγω προσωπικού κωλύματος πλην όμως ανακοίνωσε, ότι στηρίζει τις αποφάσεις, οι οποίες θα ληφθούν. Στην σύσκεψη προήδρευσε ο πρόεδρος του Δικηγορικού Συλλόγου Αιγίου κος Γεώργιος Μπέσκος και εκ μέρους της Επιτροπής Αγώνα του Δικηγορικού Συλλόγου συμμετείχαν ο δικηγόρος κος Ιωάννης Καρβούνης και ο γραμματέας του Δικηγορικού Συλλόγου Αιγίου κος Αθανάσιος Ρομποτής.
Στην σύσκεψη αυτή αποφασίστηκε ομόφωνα:
Η διοργάνωση παναιγιαλείου συλλαλητηρίου στην πλατεία Αγίας Λαύρας την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου και ώρα 13.00 μ.μ. με αίτημα να μην καταργηθεί αλλά να αναβαθμιστεί το Πρωτοδικείο Αιγίου. Την ώρα του συλλαλητηρίου θα είναι κλειστές οι υπηρεσίες του Δήμου Αιγιαλείας, ενώ θα υποβληθεί πρόσκληση για κλείσιμο των καταστημάτων την ίδια ώρα.
![ΑΙΓΙΟ: Συλλαλητήριο την Παρασκευή (16/2) για το Πρωτοδικείο received 937919734619301](https://www.aigiovoice.gr/wp-content/uploads/2024/02/received_937919734619301-724x1024.jpeg)