#ΥΓΕΙΑ

«Άλωσε» την Πόλη και είναι αγκαλιά με το Μουντομπάσκετ η Εθνική

Facebook
Twitter
Η Εθνική Ανδρών έκανε σπουδαία εμφάνιση για τρεις περιόδους, βρέθηκε στο +16 και την στιγμή που η Τουρκία πίστεψε στην ανατροπή, δύο μεγάλα τρίποντα του Δημήτρη Αγραβάνη του Προμηθέα, έκοψαν τον αέρα στους γηπεδούχους.

Η ομάδα του Σωτήρη Μανωλόπουλου κέρδισε για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις ημέρες τους γείτονες (76-67) και είναι με το ένα πόδι στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου -έχει ήδη πάρει το εισιτήριο για τον δεύτερο γύρο των προκριματικών.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης και ο Γιώργος Παπαγιάννης έκαναν θραύση απέναντι στην γραμμή ψηλών της Τουρκίας, έχοντας 43 πόντους και 20 ριμπάουντ. Εντυπωσιακή καθοδήγηση από τον Κώστα Σλούκα στην τελευταία περίοδο, ειδικά όταν οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ανατροπή.

• Μεγάλη Βρετανία – Λευκορωσία

Χρειάστηκε να περάσουν τρεισήμισι λεπτά για να βρει η Ελλάδα τους πρώτους πόντους στο παιχνίδι. Παρόλ’ αυτά δεν πλήρωσε το γεγονός αφού πολύ γρήγορα κατάφερε να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία. Ο Δημήτρης Αγραβάνης εξελίχθηκε σε βασικό επιθετικό πυλώνα, τόσο από κοντά όσο κι από μακριά, για το +2 (15-17) της Εθνικής Ανδρών στο φινάλε της πρώτης περιόδου -διάστημα στο οποίο οι παίκτες του Σωτήρη Μανωλόπουλου είχαν 2/7 τρίποντα και 3 λάθη.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με παρόμοιο τρόπο, η Τουρκία πάτησε το γκάζι και ανέτρεψε την κατάσταση (22-17 στο 13′), το τάιμ άουτ που πήρε ο ομοσπονδιακός τεχνικός σε εκείνο το σημείο όμως αποδείχθηκε καταλυτικό για την εκ νέου αλλαγή δεδομένων. Ο Γιώργος Παπαγιάννης τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι, η άμυνα πάνω στον Σέιν Λάρκιν ήταν εξαιρετική και κάπως έτσι η Ελλάδα έτρεξε μίνι σερί στο φινάλε της δεύτερης περιόδου, για να κλείσει το πρώτο μέρος στο +3 (33-36). Το προβάδισμα αποκτούσε ακόμη μεγαλύτερη αξία, αν αναλογιστεί κανείς πως παίκτες – κλειδιά της Ελλάδας, όπως ο Κώστας Σλούκας και ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχαν 0/8 σουτ και 3 λάθη.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν… τέλειο για την Ελλάδα. Αν εξαιρέσει κανείς το πρώτο λεπτό, όπου ο Μελίχ Μαχμούτογλου είχε 2/2 τρίποντα, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα κυριάρχησε. Με τον Κώστα Σλούκα να διαβάζει εξαιρετικά την τουρκική άμυνα και τους διεθνείς να σουτάρουν συνολικά με εξαιρετικό τρόπο από μακριά (6/10 τρίποντα στην τρίτη περίοδο), η Εθνική Ανδρών πάτησε το γκάζι και βρέθηκε στο +16 (46-62) στο 30ό λεπτό, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να είναι πλέον μια ανάσα από το νταμπλ νταμπλ (19 πόντοι, 9 ριμπάουντ).

Μέσα σε πέντε λεπτά όμως, οι διεθνείς φρόντισαν να γκρεμίσουν όσα έχτισαν για τρεις περιόδου. Η Τουρκία έτρεξε σπουδαίο σερί (14-0) σε κάτι λιγότερο από πέντε λεπτά, για να μετατρέψει πλέον σε ντέρμπι το παιχνίδι (60-62 στο 35′). Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος υποχρεώθηκε να πάρει δεύτερο τάιμ άουτ εντός μερικών λεπτών, εν αντιθέσει με το πρώτο όμως, αυτό είχε αποτέλεσμα. Μετά τη διακοπή, οι παίκτες του γύρισαν πιο ψύχραιμοι, έβγαλαν μαζεμένες άμυνες και με δύο μεγάλα τρίποντα του Δημήτρη Αγραβάνη βρέθηκαν στο +8 (62-70) στο 1’45” για το τέλος.

Από εκεί κι έπειτα, το μείζον ήταν η ψυχραιμία από την γραμμή των βολών. Ο Κώστας Σλούκας και ο Γιώργος Παπαγιάννης είχαν 3/3 στην ίδια φάση (ο πρώτος εκτέλεσε την βολή της τεχνικής ποινής στον Μελίχ Μαχμούτογλου) και διασφάλισαν το ελληνικό προβάδισμα, το οποίο δεν ανετράπη μέχρι το τέλος.

Η Εθνική πανηγύρισε δεύτερη σερί νίκη επί της Τουρκίας μέσα σε τρεις ημέρες, ούσα πλέον πολύ κοντά στην πρόκριση στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρόσο – Γκλίσιτς – Μπαλντίνι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 33-36, 46-62, 67-76.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Λάρκιν 16 (2/7 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη), Χαλτάλι 4 (7 ριμπάουντ), Μαχμούτογλου 15 (5/10 τρίποντα), Τουντσέρ 10 (2), Καμπατζά 2 (1/5 σουτ), Μπιρσέν 12 (1/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Γκεγίκ, Σαβάς 6, Γκαζί, Ουλουμπάι 2 (1/6 σουτ), Οζντεμίρογλου.

ΕΛΛΑΔΑ (Μανωλόπουλος): Αγραβάνης 22 (4/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ), Σλούκας 9 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Παπαγιάννης 21 (8/12 δίποντα, 5/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (2/7 τρίποντα), Μωραΐτης 10 (3/6 τρίποντα), Λαρεντζάκης (0/5 σουτ, 2 ασίστ), Καλαϊτζάκης 3 (1), Μουράτος, Κουζέλογλου 3 (1), Γόντικας, Γκίκας.

Ομαδικά στατιστικά – Τουρκία: 17/38 δίποντα, 10/34 τρίποντα, 3/3 βολές, 40 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 18 επιθετικά), 17 ασίστ, 14 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 μπλοκ.

Ομαδικά στατιστικά – Ελλάδα: 14/32 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 9/12 βολές, 38 ριμπάουντ (26 αμυντικά + 12 επιθετικά), 24 ασίστ, 15 λάθη, 4 κλεψίματα, 1 μπλοκ.