Ελλάδα-Τουρκία 81-63: Πρόκριση στον τελικό με ανατροπή!

Facebook
Twitter
Η Ελλάδα επικράτησε 81-63 της Τουρκίας και προκρίθηκε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά του Καναδά, όπου και θα αντιμετωπίσει την Τσεχία για ένα «εισιτήριο» στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Η ομάδα του Ρικ Πιτίνο άρχισε όχι καλά στο ματς και σκόραρε μόλις 8 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, μένοντας πίσω ακόμη και με 14 πόντους διαφορά από τους Τούρκους.

Στη δεύτερη περίοδο, ωστόσο, η άμυνα της Ελλάδας βελτιώθηκε και ο Λαρεντζάκης έδωσε λύσεις στην επίθεση (11 πόντους), για το 34-27 του ημιχρόνου.

Με ένα εκπληκτικό 13-0 στο δεύτερο μέρος, η Εθνική ανέτρεψε τα δεδομένα και με τους Καλάθη και Σλούκα τα πήγε περίφημα στη συνέχεια.

Οι Τούρκοι μείωσαν στις αρχές της 4ης περιόδου με συνεχόμενα τρίποντα του Κορκμάζ, αλλά η Ελλάδα έπαιξε εκπληκτικά στο τέλος και πήρε άνετα τη νίκη με 81-63.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ενέ): Οσμάν 4, Ιλιασόβα 6 (2), Κορκμάζ 20 (4), Μαχμούτογλου 7 (1), Οζντεμίρογλου 2, Σανλί 2, Σενγκούν 12, Τουντσέρ 8 (2), Γουρτσεβέν 2.

ΕΛΛΑΔΑ (Πιτίνο): Αντετοκούνμπο 2, Καλάθης 18 (1), Χρυσικόπουλος, Γιαννόπουλος 4 (1), Κασελάκης 2, Κατσίβελης, Καββαδάς 2, Λαρεντζάκης 14 (2), Μήτογλου 10 (2), Παπαγιάννης 14, Σλούκας 15 (2).