#ΥΓΕΙΑ

Η Μάντσεστερ Σίτι «απέδρασε» με 2-1 από το «Έμιρεϊτς»

Facebook
Twitter
το πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Premier League και στο πρώτο ματς της χρονιάς επί της ουσίας για τη σεζόν 2022-2023, η Μάντσεστερ Σίτι «απέδρασε» από το «Έμιρεϊτς» με 2-1 χάρη σε ένα γκολ του Ρόντρι στις καθυστερήσεις του ματς, ολοκληρώνοντας έτσι μια σπουδαία ανατροπή.

Με αυτή τη νίκη, οι «πολίτες» παρέμειναν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 53 βαθμούς, ενώ από την άλλη μεριά, η Άρσεναλ βρίσκεται στην 4η θέση με 35 βαθμούς, χάνοντας σημαντική ευκαιρία να πλησιάσει την Λίβερπουλ στην πρώτη τριάδα της κατάταξης.

Αξίζει να σημειωθεί πως αυτή ήταν η 11η σερί νίκη της Μάντσεστερ Σίτι στη φετινή Premier League.

Οι ενδεκάδες

ΑΡΣΕΝΑΛ: Ραμσντέιλ, Τομιγιάσιου, Γουάιτ, Γκάμπριελ, Τιέρνι, Παρτέι, Τζάκα, Σακά, Έντεγκαρντ, Μαρτινέλι, Λακαζέτ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Κάνσελο, Ντίας, Λαπόρτ, Ακέ, Ροντρίγκο, Ντε Μπρόινε, Μπερνάρντο Σίλβα, Στέρλινγκ, Μαχρέζ, Ζεζούς

Ο αγώνας

Το σκορ στην αναμέτρηση άνοιξε στο 31ο λεπτό της, ο Μπουκαγιό Σάκα, ο οποίος πέτυχε και το πρώτο χρονικά γκολ της Premier League για τη νέα χρονιά. Ο 20χρονος Άγγλος με ένα εξαιρετικό πλασέ στην κίνηση βρήκε απροετοίμαστη την άμυνα της Σίτι και το εκμεταλλεύτηκε άμεσα.

Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχασαν δύο κλασσικές ευκαιρίες με τον Μαρτινέλι να πρωταγωνιστεί και στις δύο και έτσι οι ομάδες πέρασαν στα αποδυτήρια για το φινάλε του πρώτου μέρους με το σκορ να παραμένει στο 1-0.

Το συγκρότημα του Πεπ Γκουαρδιόλα μπήκε πιο δυναμικά στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα και μόλις στο 52′ κέρδισε πέναλτι μετά και από έγκυρη υπόδειξη του VAR. Ο Μάχρεζ δεν έκανε λάθος από την «άσπρη βούλα» και ισοφάρισε σε 1-1.

Οι «κανονιέρηδες» πίεσαν για την επίτευξη του δεύτερου τέρματός τους, ωστόσο ο Μαρτινέλι και πάλι ήταν ο «μοιραίος», αστοχώντας σε κενή εστία στο 58ο λεπτό. Αμέσως στην επόμενη φάση, η Άρσεναλ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Μαγκαγιάες.

Η πίεση των φιλοξενούμενων απέδωσε καρπούς στο 93ο λεπτό, καθώς ο Ρόντρι εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια της άμυνας και έτσι «έσωσε την παρτίδα» για την Μάντσεστερ Σίτι στις καθυστερήσεις του ματς.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 21ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Άρσεναλ-Μάντσεστερ Σίτι 1-2

(31΄ Σάκα – 57΄ πεν. Μαχρέζ, 90+3΄ Ρόντρι)

Γουότφορντ-Τότεναμ Έναρξη 17:00

Κρίσταλ Πάλας-Γουέστ Χαμ Έναρξη 19:30