Ο Νίκος Μαρούδας, ο Πατρινός χρηματιστηριακός σύμβουλος και οικονομικός αναλυτής που πολλές φορές έχει βγει αληθινός, προέβη προ ημερών σε μία ακόμα αξιοσημείωτη επισήμανση.
Τονίζοντας πως: «βρισκόμαστε στους πρόποδες ενός βουνού που λέγεται 2023. Θα είναι ένα δύσκολο βουνό και ελάχιστοι αυτοί που θα καταφέρουν να ανέβουν στις πλαγιές του χωρίς να λαχανιάσουν”.
Και προσθέτοντας ότι “ο πληθωρισμός έχει εξαπλωθεί σε όλο τον πλανήτη και απ’ ότι εκτιμώ, θα συνεχίσει να αυξάνεται και το 2023 με γρήγορους ρυθμούς που θα ξεπεράσουν τον πληθωρισμό της 10ετιας 1980”.
Για να καταλήξει ότι η πείρα π’ το παρελθόν έχει δείξει ό τι αυτό που επανέρχεται μετά από χρόνια είναι πάντα μεγαλύτερο και χειρότερο.
“Και τον πληθωρισμό της 10ετιας 1980 δεν τον έχουμε φτάσει ακόμα», υπογράμμισε με νόημα.