Έκθεση ζωγραφικής του Πατρινού καλλιτέχνη Χάρη Βελαώρα με τίτλο «Το παιδί του κόκορα» εγκαινιάζεται αυτή την Πέμπτη 1η Φεβρουαρίου 2024 στις 7 το βράδυ στο Πολύεδρο, στην οδό Κανακάρη 147.
Από το σημείωμα του καλλιτέχνη:
….την τέχνη δεν την οδηγεί ο δημιουργός πάντα εκεί που θέλει αυτός. Μπορεί εκείνη να τον οδηγήσει σε δρόμους απρόβλεπτους. Κάπως έτσι έγινε και με το ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΚΟΚΟΡΑ:
Στην αρχή ο ΚΟΚΟΡΑΣ που είναι πηγή έμπνευσης σε λαϊκά παραμύθια, μύθους, παροιμίες, τραγούδια κλπ. Μετά η KOTA. Μετά το ΑΥΓΟ. Αλλά γιατί μόνο η κότα να έχει σχέση με το αυγό; Και ο κόκορας έχει σχέση. Εξάλλου υπάρχει ένα είδος κόκορα που κλωσσάει τα αυγά εναλλάξ με την κότα……
Η έκθεση του Χάρη Βελαώρα θα διαρκέσει μέχρι & την Τρίτη 20 Φεβρουαρίου 2024.
![ΠΑΤΡΑ: Εγκαινιάζεται σήμερα η έκθεση του Χάρη Βελαώρα "το παιδί του κόκορα"](https://newmedia.thebest.gr/i/w400/xoassmudxl65b904588f23a.jpg)
![ΠΑΤΡΑ: Εγκαινιάζεται σήμερα η έκθεση του Χάρη Βελαώρα "το παιδί του κόκορα" vcsvfvbcji65b9045994f62](https://newmedia.thebest.gr/i/w400/vcsvfvbcji65b9045994f62.jpg)
![ΠΑΤΡΑ: Εγκαινιάζεται σήμερα η έκθεση του Χάρη Βελαώρα "το παιδί του κόκορα" cjddyatgqk65b90459ddb64](https://newmedia.thebest.gr/i/w400/cjddyatgqk65b90459ddb64.jpg)