του Αχιλλέα Ροδίτη
Στην Πάτρα η Α.Σ.Τ.Ο. – Επικοινωνούμε είναι μια ομάδα Δράσεων που αφορούν την Εκπαίδευση, την Κοινωνία, τον Άνθρωπο. Ένα σύνολο συμπολιτών κάθε ηλικίας που προσφέρουν στο κοινωνικό σύνολο αδιάκοπα και που μεταξύ των πολλών άλλων πραγματοποιούν δράσεις γύρω από την Εκπαίδευση προωθώντας ένα πιο σύγχρονο, αποτελεσματικό και πιο λειτουργικό και αποδοτικό μοντέλο μάθησης.
Ουσιαστικά, προωθούν την ΟΥΣΙΑ του πώς θα έπρεπε να ήταν η ΔΩΡΕΑΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ στην Ελλάδα ώστε να καλλιεργεί μία κοινωνία της αλληλοϋποστήριξης και αλληλεγγύης, της κατανόησης και όχι της αποστήθισης και της παπαγαλίας, μια κοινωνία όπου η Παιδεία συναντά το Ήθος και “παντρεύει” αρμονικά το “Μαθαίνω” με το “Εφαρμόζω” και το “Προσφέρω” με το “Εμείς”.
Δείτε τι έγραψε ο οραματιστής της Ομάδας, ο Μαθηματικός Σάκης Ροδίτης:
Το σημερινό πρόγραμμα εναλλακτικής διδασκαλίας του Α.Σ.Τ.Ο. ήταν λίγο διαφορετικό. Κυρίως όσον αφορά τα σχόλια και την θετική ανατροφοδότηση για αυτό που κάνουμε.
Οι γονείς, στους οποίους απευθυνόμασταν, περιέγραψαν με όλους τους τρόπους την ανάγκη αλλαγών στα σχολεία, κυρίως στην κατεύθυνση της ενσυναίσθησης και της ανάπτυξης δεξιοτήτων που λείπουν.
Η όλη διαδικασία της εκπαίδευσης πρέπει να γίνεται με κέντρο τα παιδιά και τις ανάγκες τους.
Δεν είναι μόνο η ύλη που πρέπει να βγει, αλλά κυρίως οι μαθητές, που πρέπει να μαθαίνουν με ρυθμούς και διαδικασίες που τους ταιριάζουν.
Ευχαριστούμε για την ανατροφοδότηση που μας έδωσαν, ώστε μαζί τους να συνεχίσουμε τον αγώνα που έχουμε ξεκινήσει
ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ & ΦΩΤΟ:
https://www.facebook.com/groups/217222078691795/permalink/1853469735067013/
![ΠΑΤΡΑ: Έτσι θα έπρεπε να ήταν η Δημόσια Εκπαίδευση... | Τη λύση δίνουν στο "ΑΣΤΟ-Επικοινωνούμε" | Δείτε πώς... 434546204 10230041817262826 7863984793250475974 n](https://www.aigiovoice.gr/wp-content/uploads/2024/04/434546204_10230041817262826_7863984793250475974_n-1024x683.jpg)
![ΠΑΤΡΑ: Έτσι θα έπρεπε να ήταν η Δημόσια Εκπαίδευση... | Τη λύση δίνουν στο "ΑΣΤΟ-Επικοινωνούμε" | Δείτε πώς... 433257818 10230041817582834 248527743197021502 n](https://www.aigiovoice.gr/wp-content/uploads/2024/04/433257818_10230041817582834_248527743197021502_n-1024x683.jpg)
![ΠΑΤΡΑ: Έτσι θα έπρεπε να ήταν η Δημόσια Εκπαίδευση... | Τη λύση δίνουν στο "ΑΣΤΟ-Επικοινωνούμε" | Δείτε πώς... 434019323 10230041819302877 3274686479429632210 n](https://www.aigiovoice.gr/wp-content/uploads/2024/04/434019323_10230041819302877_3274686479429632210_n-1024x683.jpg)
![ΠΑΤΡΑ: Έτσι θα έπρεπε να ήταν η Δημόσια Εκπαίδευση... | Τη λύση δίνουν στο "ΑΣΤΟ-Επικοινωνούμε" | Δείτε πώς... 433916874 10230041816742813 3824751164831325016 n](https://www.aigiovoice.gr/wp-content/uploads/2024/04/433916874_10230041816742813_3824751164831325016_n-1024x683.jpg)
![ΠΑΤΡΑ: Έτσι θα έπρεπε να ήταν η Δημόσια Εκπαίδευση... | Τη λύση δίνουν στο "ΑΣΤΟ-Επικοινωνούμε" | Δείτε πώς... 434464318 10230041814342753 29832327209529249 n](https://www.aigiovoice.gr/wp-content/uploads/2024/04/434464318_10230041814342753_29832327209529249_n-1024x683.jpg)
![ΠΑΤΡΑ: Έτσι θα έπρεπε να ήταν η Δημόσια Εκπαίδευση... | Τη λύση δίνουν στο "ΑΣΤΟ-Επικοινωνούμε" | Δείτε πώς... 434055420 10230041814942768 6705091112511544847 n](https://www.aigiovoice.gr/wp-content/uploads/2024/04/434055420_10230041814942768_6705091112511544847_n-1024x683.jpg)
![ΠΑΤΡΑ: Έτσι θα έπρεπε να ήταν η Δημόσια Εκπαίδευση... | Τη λύση δίνουν στο "ΑΣΤΟ-Επικοινωνούμε" | Δείτε πώς... 434476136 10230041809582634 4689810429523438471 n](https://www.aigiovoice.gr/wp-content/uploads/2024/04/434476136_10230041809582634_4689810429523438471_n-1024x683.jpg)