Ο λόγος του πατέρα του Γιάννη, ο επικήδειος λόγος, συγκλονίζει. Είσαι παρών παιδί μου. Είσαι παρών εσύ και ο φίλος σου ο Γιώργος. Την ίδια ώρα φίλοι των δύο παιδιών “γκάζωναν” έξω από τον Ιερό Ναό της Παναγίας Αλεξιωτίσσης Πατρών.
Εκεί που συγγενείς και φίλοι είπαν το τελευταίο “αντίο” στον 20χρονο Γιάννη-Εμμανουήλ Στεργίου ο οποίος έχασε τη ζωή του μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα όταν η μηχανή πάνω στην οποία βρισκόταν με τον 19χρονο Γιώργο Παπαδόπουλο συγκρούστηκε με ΙΧ αργά το βράδυ της περασμένης Πέμπτης.
Στον Ι.Ν. Παναγίας Αλεξιωτίσσης Πατρών βρέθηκαν και πολλοί φίλοι του Γιάννη-Εμμανουήλ για να τον αποχαιρετήσουν. Η μηχανή του ήταν η μεγάλη του αγάπη και με αυτόν τον τρόπο, με τις μηχανές τους, οι φίλοι του τον αποχαιρέτησαν από τον προαύλιο χώρο της εκκλησίας την ώρα που μέσα ακούγονταν οι επικήδειοι.