Προθεσμία για να απολογηθεί πήρε για την Δευτέρα ο 50χρονος κρεοπώλης από το Μεσολόγγι που κατηγορείται πλέον για την ανθρωποκτονία του 31χρονου Μπάμπη. Ο ίδιος πάντως δεν έχει ομολογήσει. Η μεταφορά του στα Δικαστήρια έγινε με επεισοδιακό τρόπο αφού τον κυνηγούσαν συγγενείς και φίλοι του Μπάμπη. Η αστυνομία αναγκάστηκε να τον βγάλει από πλαινη πόρτα.
Ο 50χρονος, κατά τη διάρκεια των καταθέσεων που έδωσε στις Αρχές, φέρεται να υπέπεσε σε αρκετές αντιφάσεις αδυνατώντας να περιγράψει το τι ακριβώς συνέβη αφού άφησε τον 31χρονο Μπάμπη στο σημείο που εξαφανίστηκε.
Επίσης, από κάμερες ασφαλείας της περιοχής προέκυψε ότι η διαδρομή που ακολούθησε ο συλληφθείς εκείνο το βράδυ δεν ήταν αυτή που περιέγραψε αρχικά στους αστυνομικούς.
Νωρίτερα, σπαραγμό προκάλεσαν τα λόγια της μάνας του 31χρονου που αγνοοείται εδώ και 14 μέρες στο Μεσολόγγι.
«Πού είναι το παιδί μου ρε; Ακού εμένα τη μάνα. Πού άφησες το παιδί μου; Μίλα ρε αν έχεις λίγο ψυχή μέσα σου», φώναζε έξω από το Αστυνομικό Τμήμα του Μεσολογγίου, στο οποίο κρατείται ο 50χρονος.
ΠΡΟΣΑΓΩΓΕΣ
Τρείς άνδρες και μια γυναίκα έχουν κληθεί και καταθέτουν αυτή την ώρα στην Ασφάλεια Μεσολογγίου για την υπόθεση του 31χρονου αγνοούμενου. Μάλιστα πληροφορίες αναφέρουν πως και οι 4 προσήχθησαν..