ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Τσιτσιπάς, Κορακάκη, Εθνική Πόλο και 11 ακόμη αθλητές την 3η ημέρα των αγώνων

stefanos tsitsipas djokovic
Η Άννα Κορακάκη, ο Στέφανος Τσιτσιπάς, η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών αλλά και ακόμη έντεκα Έλληνες αθλητές αγωνίζονται στην 3η ημέρα των 32ων Ολυμπιακών Αγώνων στο Τόκιο την Κυριακή (25/7).

Συνοπτικά:

Η Άννα Κορακάκη θα αγωνιστεί στα προκριματικά στα 10μ αεροβόλο πιστόλι, ενώ ο Νίκος Μαυρομμάτης θα αγωνιστεί στο Σκητ ανδρών.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα ξεκινήσει τις προσπάθειες του στον πρώτο γύρο του μονού ανδρών του τένις με πρώτο αντίπαλο τον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιμπερ.

Η εθνική ομάδα πόλο των ανδρών θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία, ενώ ξεκινούν τις προσπάθειες τους οι Έλληνες ιστιοπλόοι (Κοκκαλάνης, Καραχάλιου, Δίβαρη). Η  Άννα Ντουντουνάκη θα αγωνιστεί στα ημιτελικά των 100μ. πεταλούδα γυναικών, με στόχο την πρόκριση στον τελικό, ενώ ο Απόστολος Χρήστου θα κολυμπήσει στα 100μ ύπτιο ανδρών. Ο Παναγιώτης Γκιώνης θα πάρει μέρος στον δεύτερο γύρο του πινγκ πονγκ, ενώ οι Χριστίνα Μπούρμπου με την Μαρία Κυρίδου θα έχουν την δεύτερη ευκαιρία στο ρεπεσάζ στη δίκωπο γυναικών στη κωπηλασία να πάρουν την πρόκριση.

Στη κωπηλασία θα αγωνιστεί και ο Στέφανος Ντούσκος στο μονό σκιφ ανδρών, ενώ τέλος η Φένια Τζέλη θα αγωνιστεί στην κατηγορία -57 κιλά στο τάε κβον ντο.

Αναλυτικά οι Ελληνικές συμμετοχές της 3ης ημέρας των Αγώνων

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Tokyo Aquatics Centre

-100μ. πεταλούδα γυναικών: Ημιτελικοί – Άννα Ντουντουνάκη

Διάρκεια αγώνων: 04:40 – 04:52

-100μ. ύπτιο ανδρών: Προκριματικές σειρές – Απόστολος Χρήστου

Διάρκεια αγώνων: 14:03 – 14:06

-4Χ100μ. ελεύθερο ανδρών: Προκριματικές σειρές – Συμμετοχή εθνικής ομάδας

Διάρκεια αγώνων: 14:30 – 14:35

ΤΕΝΙΣ

-Ariake Tennis Centre Court (05:00):

Πρώτος γύρος μονό ανδρών: Στέφανος Τσιτσιπάς – Φίλιπ Κολσράιμπερ (Γερμανία)

ΠΟΛΟ ΑΝΔΡΩΝ

Tatsumi Water Polo Centre

Αγώνας ομίλου (05:30): Ουγγαρία – Ελλάδα

ΣΚΟΠΟΒΟΛΗ

Asaka Shooting – 10m Range

-10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών (03:00): Προκριματικός – Άννα Κορακάκη

Asaka Shooting-Shotgun Range

-Σκητ ανδρών (04:00): Προκριματικός – Πρώτη ημέρα – Νίκος Μαυρομάτης

Asaka Shooting – Final Hall

-10μ. αεροβόλο πιστόλι γυναικών (05:15): Τελικός – Άννα Κορακάκη (εφόσον προκριθεί)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Enoshima

RS:X Ανδρών: Ιστιοδρομίες 1-3 (06:05) – Βύρωνας Κοκκαλάνης (1η ιστιοδρομία)

Kamakura

Laser Radial Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-2 (06:05)- Βασιλεία Καραχάλιου (1η ιστιοδρομία)

Enoshima

RS:X Γυναικών: Ιστιοδρομίες 1-3 (09:05) – Κατερίνα Δίβαρη (1η ιστιοδρομία)

ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Sea Forest Waterway

Δίκωπος γυναικών: Ρεπεσάζ (03:50) – Χριστίνα Μπούρμπου – Μαρία Κυρίδου

Sea Forest Waterway

Μονό σκιφ γυναικών: Προημιτελικοί, 3η σειρά (05:20) – Αννέτα Κυρίδου

Sea Forest Waterway

Μονό σκιφ ανδρών: Προημιτελικοί, 1η σειρά (05:40) – Στέφανος Ντούσκος

ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Makuhari Messe Hall A

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Γύρος των 16 (04:56) – Φένια Τζέλη εναντίον της Τατιάνα Μίνινα (Ρωσία)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Προημιτελικά (08:12-09:36) – Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Ημιτελικά (10:04-10:32) – Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Αγώνες χάλκινου μεταλλίου (14:30-15:00) – Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)

Γυναίκες κατηγορία -57 kg: Αγώνας χρυσού μεταλλίου (15:30)- Φένια Τζέλη (εφόσον προκριθεί)

ΠΙΝΓΚ ΠΟΝΓΚ

Tokyo Metropolitan Gym Table 3

Μονό ανδρών: Δεύτερος γύρος (08:45) – Παναγιώτης Γκιώνης εναντίον του Αχμέντ Σαλέχ (Αίγυπτος)

 

Α

You may also like

Comments are closed.