#ΥΓΕΙΑ

Απόλλων: Καλή εικόνα και «γλυκιά» ήττα από Παναθηναϊκό (78-68)

Facebook
Twitter
Για τρία 10λεπτα ο Απόλλωνας είχε πολύ καλή εικόνα με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό για να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από μια «γλυκιά» ήττα με 78-68.

Οι μελανόλευκοι ήταν πολύ καλοί και ανταγωνιστικοί στο α’ μέρος (44-36), πλήρωσαν όμως ακριβά το κάκιστο γ’ 10λεπτο όπου οι πράσινοι με επί μέρους σκορ 26-8 ξέφυγαν.

Παρόλα αυτά ο Απόλλωνας έβγαλε τη δική του αντίδραση στην τελευταία περίοδο όπου οι γηπεδούχοι έκαναν πολλές δοκιμές και πειράματα, την κέρδισαν με σκορ 24-8 (!) και κάπως έτσι διαμορφώθηκε το τελικό 78-68.

Οι «πράσινοι» έφτασαν μέχρι και το +28 στις αρχές της τέταρτης περιόδου (72-44), ωστόσο στο τέλος έσβησαν αδικαιολόγητα τις μηχανές για το τελικό 78-68, με τον Γιώργο Βόβορα, πάντως, να δοκιμάζει παίκτες και σχήματα.

Τα 10λεπτα: 27-22, 17-14, 26-08, 08-24.

ΑΠΟΛΛΩΝ: Τσιακμάς 16 (2/2τρ.), Τσαλμπούρης 5 (1), Διαμαντάκος 6, Ζούμπος 2, Δίπλαρος 14 (4/6τρ.), Μολφέτας 4, ΜακΛάφλιν, ΜακΛίν 5, Ντέιβις 12 (10ριμπ.), Σίμονς 2, Μήτρου Λογκ 2.