Στο Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος Κορίνθου και στο Διεθνές Συνέδριο «Αρχαίο Ελληνικό Δράμα: συνεκτικός δεσμός ανάμεσα στις Μητροπόλεις και τις Αποικίες» παραβρέθηκε ο πρώην Πρωθυπουργός και Βουλευτής Αχαΐας Γιώργος Α. Παπανδρέου.
Στην εκδήλωση παρέστη και η υποψήφια δημοτική σύμβουλος Δυτικής Αχαΐας κα. Νάντια Ασκούνη (φωτο).
Πρόκειται για ένα Φεστιβάλ που πραγματοποιήθηκε επί τριήμερο και σημείωσε τεράστια επιτυχία, έγραψαν για αυτό έως και Ιταλικές εφημερίδες, καθώς στη διοργάνωση εκτός του Δήμου Κορινθίων συμμετείχε και το ίδρυμα “Μιχάλης Κακογιάννης” αλλά και ο εκπρόσωπος του κ. Θεόδωρος Αγγελόπουλος, Πρόεδρος του Συνδέσμου Ελλήνων Πτυχιούχων Πανεπιστημίων της Ιταλίας και πρώην Δήμαρχος Αντιρρίου, ο οποίος έλκει την καταγωγή του από την Πάτρα και φιλοδοξεί το ίδιο Φεστιβάλ να το φέρει και στην Αχαΐα.
(Δείτε Συνέντευξη του κου Θοδωρή Αγγελόπουλου, ο οποίος μιλάει για το Διεθνές Φεστιβάλ αλλά και για την Πάτρα, την πόλη του…: https://politeianews.gr/thodoris-angelopoulos-i-patra-mou-thymizei-ypovrychio-pote-anadyetai-pote-vythizetai/ )
Μεταξύ των προσωπικοτήτων, και ο Μανούσος Μανουσάκης.
Πρακτικά, το Διεθνές Νεανικό Φεστιβάλ Αρχαίου Δράματος Κορίνθου δεν είναι τίποτ’ άλλο από τις πολιτιστικές προσεγγίσεις και δράσεις περισσότερων από 150 νέων παιδιών γυμνασίων και λυκείων, από Ιταλία, Αλβανία και 4 Ελληνικές πόλεις!
ΔΕΙΤΕ χθεσινή ολοσέλιδη αναφορά στη μεγαλύτερη εφημερίδα της Σικελίας, όπου μεταξύ άλλων αναγράφεται:
Παραστάσεις υψηλής ποιότητας από μαθητές διαφόρων χωρών.
ΔΕΙΤΕ ΚΙ ΑΛΛΕΣ ΦΩΤΟ: